Prechodové rituály alebo prečo by sme pri práci s tínedžermi mali myslieť aj na ich rodičov?

Autor: MO Plusko | 10.7.2015 o 9:00 | Karma článku: 4,06 | Prečítané:  1395x

Zážitkové kurzy môžu mať na mladých ľudí zásadný vplyv. Môžu tu stretnúť ľudí, s ktorými zostanú v kontakte po zvyšok života, zmeniť pohľad na svet, usporiadať si priority v hodnotách či úplne zmeniť životné smerovanie.

Viacerých z nás ovplyvnili kurzy práve takto. To je aj najčastejším hnacím motorom k tomu, aby sme sa angažovali ďalej ako dobrovoľníci a vytvárali podobné príležitosti pre ďalšie generácie.

Takáto zmena je však jednoduchšia u mladých ľudí, ktorí sú už samostatní a autonómni a rozhodovanie o svojom živote majú vo svojich rukách, napríklad vysokoškoláci. Ak sa však zameriavame na mladšie ročníky – tínedžerov – nesmieme zabúdať, že veľký vplyv na ich rozhodovanie v živote majú stále ich rodičia. Asi si viete predstaviť čo môže urobiť s motiváciou mladého človeka, keď príde domov nadšený, že niečo zmení a namiesto podpory sa stretne s reakciou či je „normálny“, čo „vymýšľa“ a „nech si svoje nápady nechá pre seba“. Vplyv rodičov na rozhodovanie mladých ľudí potvrdzujú aj závery prieskumu „Čo si myslia mladí“, ktorý potvrdzuje, že by sme mali klásť na prácu s rodičmi väčší dôraz.

Prechod z mladosti do dospelosti

Kurzy zamerané na mladých ľudí vo veku 16 – 19 majú zároveň niekoľko špecifík. Mladí ľudia prechádzajú v tomto veku viacerými životnými zmenami, ktoré je najlepšie nielen poznať, ale rovno s nimi cielene pracovať. Jednou z nich je prechod z mladosti do dospelosti, učenie sa zodpovednosti a hľadanie vlastného životného smerovania.

Aj preto sme sa na kurzoch WifiCS (československé kurzy v spolupráci PLUSKOPrázdninová škola Lipnice) rozhodli posledné roky pracovať s prechodovými rituálmi, ktoré by cez silný zážitok mali tento prerod podporiť.

Prechodové rituály fungujú v rôznych spoločnostiach a v rôznych formách od nepamäti. Ich podstatou je náročná skúška, ktorú, keď mladý člen komunity zvládne a vráti sa, celý kmeň či spoločenstvo oslavuje a prijíma ho/ju ako „dospelých“ členov kmeňa. To podstatné je, že sú to ostatní dospelí, ktorí sa po splnení tejto skúšky správajú k mladým ľuďom už ako k rovnocenným a berú ich inak.

Vytvoriť prechodový rituál, ktorého súčasťou je náročná skúška a po jej zvládnutí sa k účastníkom správať ako k rovnocenným, urobiť na kurze vieme. Ale, čo keď sa mladí ľudia vrátia domov a rodičia sa k nim stále budú správať ako k deťom?

Tieto úvahy nás v realizačnom tíme priviedli k tomu, aby sme hľadali spôsob, ako do kurzu zapojiť aj rodičov našich účastníkov. Aby  mali predstavu o tom, čo sa môže udiať s ich deťmi a aby k tomu mohli dokonca prispieť. Napadlo nás, že úplne najsilnejšie by asi bolo, dostať všetkých rodičov našich účastníkov na jedno miesto, kde sa spolu stretnú. Tu sme pre nich a ich deti chceli vymyslieť nejakú spoločnú aktivitu, ale potom sme hľadali logisticky i časovo menej náročné riešenie. A trochu neskromne môžeme povedať, že sa nám to podarilo. Každý z účastníkov dostal počas kurzu podporu od svojich rodičov a niektorí účastníci sa dokonca dozvedeli veci, ktoré im dovtedy rodičia nepovedali.

Pre mnohých účastníkov to bol vrchol kurzu. A silný bol tento program aj pre niektorých rodičov. Dôkazom je reakcia jednej mamy, ktorú sme dostali po kurze. „Sama za sebe - děkuji, že jste vymysleli tenhle program, ani jsem netušila, jak to bylo důležité pro mě samotnou a pro náš vztah s dcerou... přiznám se, že to byl celkem těžký úkol, ale moc díky za něj!“. Možno aj preto tento program vyhral v Plusku ocenenie Premiéra roka 2014 za najlepší premiérovo uvedený program sezóny.

 

Keďže je možné, že tieto riadky číta aj niektorý z poteciálnych účastníkov ďalšieho z ročníkov kurzu WifiCS, nechceme tu uvádzať podrobnosti. No zároveň ak patríte k tým, ktorí pracujú s touto cieľovou skupinou a zaujíma vás viac, napíšte na tomas.pesek@plusko.net a ja vám rád pošlem podrobnosti.

Tomáš Pešek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnkovi pomohla druhá polovica vety. Šťastie mal aj v minulosti

Zníženie platu je v porovnaní s navrhovaným trestom symbolické.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.


Už ste čítali?