Bez argumentu ani na krok

Autor: MO Plusko | 24.2.2012 o 22:06 | Karma článku: 4,01 | Prečítané:  810x

Nedávno som si povedala, že začnem písať blog. Že budem samú seba viesť k tomu, aby som si vytvárala na veci názor. Nie len na tie bežné, ktoré riešim každý deň, ale na tie, ktoré sa dejú medzi riadkami bežnej reality, horúce témy celej spoločnosti, alebo drobnosti, ktoré mi pomôžu uvedomiť si, aký som vlastne človek. Formulovanie svojho názoru je však niekedy ťažké – potrebujete na to energiu a chuť zamýšľať sa nad ťažkými vecami, mať dostatok informácií, v zálohe argumenty a dostatočné sebavedomie na to, aby ste si za názorom vedeli stáť. Za 2 mesiace som dala 2 články a potom ma zastavili „bežné povinnosti“. Až do minulého víkendu, kedy ma zrazila banda stredoškolákov.

Plusákmi sme boli na Východoslovenskom regionálnom turnaji Slovenskej debatnej asociácie. Asi 80 debatérov s nabrúsenými jazykmi riešilo témy ako zákaz fajčenia v baroch, povinné zastúpenie mladých ľudí na kandidátkach či rómsku segregáciu.

Téza (teda stanovisko, ktoré je podstatou debaty) vraj musí byť provokatívna a zároveň sa s ňou musí dať súhlasiť aj nesúhlasiť. Najprv si teda debatéri vylosovali, či budú zastávať súhlasné alebo nesúhlasné stanovisko, následne získavali informácie, zoraďovali argumenty, písali si poznámky, vymýšľali taktiky na súperov, horlivo prezentovali za pultíkom. Je úplne jedno, či mali komplexné informácie, že nemali základňu skúseností 50 ročného človeka... mali argumenty. A vedeli ich formulovať!

Bol to úplne skvelý pocit, sledovať tú „dnešnú generáciu, ktorá je oveľa horšia ako tá predošlá, nemá názor a stále sa len fláka“, ako hrdo stojí, prezentuje, čo si myslí, a formuluje myšlienky, ku ktorým sa nedopracuje ani veľa „dospelákov“.

Po ťažkých debatách sme deckám naservírovali trocha outdooru, otestovali ich pľúca, spoluprácu, posedeli, pokecali. Pre mňa to bola opäť raz plusácka akcia so záchvatmi smiechu, novými ľuďmi a hlavne inšpiráciou. Tentoraz inšpiráciou ku postoju. K tomu mať vlastný postoj k veciam. Lebo veci nám nesmú byť ľahostajné.

Veľké ĎAKUJEM patrí výbornému Plusko tímu: Táni, Šimovi, Lule, Andrejovi a Hognovi.

Pyraňa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?