Dá sa zažiť život nanečisto?

Autor: MO Plusko | 20.6.2011 o 9:00 | (upravené 20.6.2012 o 0:21) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  342x

Niekto má tendenciu v dennom stereotype zlenivieť a neklásť si zaujímavé otázky v snahe o sebareflexiu. Nečudo...v tejto mašinérii má kde-kto málo príležitostí zamyslieť sa nad tým, aký je a aký by chcel byť. Myšlienky na to, ako zmeniť seba a svet, prenecháva sci-fi autorom. Aj ja som pátral po odpovedi na otázku: „Čo môže človek urobiť, aby sa prebral z letargie a preniesol svoje vyššie ideály do každodenného života?“ Odpoveď prišla v podobe zážitku a znie: Zažiť! (niečo nové, niečo zaujímavé, niečo radikálne a zlomové). A potom ešte postaviť sa k zážitku tvorivo.

Cesta do budúcnosti je jednou z možností, ako sa konfrontovať so závratnou zmenou. Žijú tam v podstate takí istí ľudia ako sme my, ibaže v odlišných podmienkach a s celkom inými možnosťami a vedomosťami. Rozhodol som sa vydať na cestu a k zážitkovej akcii pristúpiť zodpovedne (predsa len som v budúcnosti ešte nebol), preto som si pribalil do vaku väčšinu vecí, ktoré mi predtým už ostrieľaní futuristi odporučili. Vygúglil som si, čo to je presne ešus a vyhrabal zo skrine predmet najpodobnejší tomuto ultramodernému vynálezu...

Internet aj bez elektriny
Ani sme si nevšimli ako a boli sme tam, v čase, ktorý ešte len má prísť. Hneď som si začal všímať, čo je tam iné ako v prítomnosti. Napríklad tam nemali elektrinu. Naši nasledovníci zistili, že všetko, čo potrebujú, im môže dať aj oheň a nezaoberali sa viac výrobou technicky náročných strojov. Jediným takým zlepšovákom boli čelovky.....dokonca aj internet sa tu rozbehol len tak, že si človek naložil na plecia informácie (vo forme rúr a paliet) a vlastnými silami ich preniesol na miesto určenia. Futuristi takú činnosť vykonávajú s radosťou už od rána a ani si pred tým nepotrebujú čistiť zuby.

Kto to má v hlave v poriadku?
Niektorí ľudia predbehli svoju dobu a prišli za svoj život na niečo nadčasové. Myslím, že to mohol povedať Einstein, ale pokojne aj mnohí ďalší, ktorí to mali v hlave dosť v poriadku a pri tom sa často nesprávali tak, ako by sa očakávalo.

Jediný spôsob ako si udržať duševné zdravie je aspoň raz za deň spáchať niečo šialené.

Dá sa zažiť život nanečisto?
Tento prístup sa ukázal ako tvorivejší, než je pozeranie televízie a inštruktorom treba priznať dych zarážajúcu schopnosť baviť sa často viac než samotní účastníci. V budúcnosti je to všeobecne známy fakt a nástroj každodennej psychohygieny. Ľudia tam v rámci rannej rozcvičky predstierajú, že sú dáždnikom, hladným bocianom alebo čerstvým langošom. Občas si doprajú Vianočnú večeru uprostred leta. Aj v 100% vlhkosti vzduchu sa podriaďujú „suchému zákonu“ (kvalitná budúcnosť by sa mala tvoriť s čistou hlavou). Hrajú v kopcoch medzi kravami golf s postĺkanými papekmi. Zúčastňujú sa tajných nočným misií a schovávajú sa pri tom za lopúchy. Spolu sme v tejto vzdialenej dobe zachránili internet a uložili ho na CD-čko. Vypravili sme sa do raja srdca a prežili tam celý život na nečisto. Opravili sme wikipédiu a zúčastnili sa vedomostnej súťaže. Boli sme pri otvorení kasína a zmerali si sily s miestnym preborníkom, Ďulom, napríklad v tom, kto vydrží dlhšie stáť v mrazivom potoku alebo kto prv zarazí klinec. Pomocou už jednoduchšieho časostroja sme sa preniesli do minulosti a zabránili vražde Johna Lennona. Jedno ráno sme sa zobudili ako praľudia neschopní artikulácie, pred obedom sme už vzývali starovekých bohov a do večera prešli všetkými fázami vývoja ľudskej spoločnosti.

Tvorca budúcnosti
Pointa tkvie v rozhovore. Práve to je hybný mechanizmus vývoja ľudstva.....bez komunikácie by sme stále lovili mamuty každý po svojom. Práve plodné diskusie som si prial zažiť zo všetkého najviac. Vždy večer, keď toto duchaplné šialenstvo ustalo, si prieskumníci aj inštruktori života v budúcnosti posadali okolo ohňa a podelili sa o svoje zážitky z uplynulého dňa. Budúce generácie prišli na to, že svet zmenia len vtedy, keď sa budú navzájom so záujmom počúvať. Keď hovorili druhí, mlčali sme. Keď prišiel rad na nás, hovorili sme a dali sme ostatným kus zo svojej skúsenosti. Boli to najintenzívnejšie zážitky, pretože práve pri tom sme už neboli len návštevníkmi, ale tvorcami spoločnej budúcnosti. Zanechali sme tam kus zo seba a do svojich prítomných životov sme si priniesli pocit, že môžeme veľa zmeniť. Minimálne dokážeme zmeniť svoje rozhodnutia....klásť si ťažké otázky a nebáť sa na ne odpovedať. Nemáme problém pomôcť ani požiadať o pomoc. Dokážeme sa tešiť aj v daždi a hlavne........žiť naplno!

Dovidenia v Budúcnosti (vraj začína už zajtra).

MasloPozn.: Maslo píše o zážitkovej akcii Budúcnosť pre pokročilých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?